Krátké tipy jak na Vánoční stres.

 

 

 

Vánoce už dávno nejsou pro většinu lidí obdobím klidu, míru a radosti. Stále častěji se stávají příčinou stresu. Vánoční přípravy mohou být fyzicky náročné, časově náročné a bohužel v neposlední řadě i finančně. To může vést k pocitům úzkosti, únavy a podrážděnosti a rázem je Vánoční atmosféra pryč.

Pokud se cítíte před Vánocemi v napětí, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se cítili lépe. Takže si připravte lahodný čaj a dejte se do čtění pěti krátkých tipů jak na to.

1. Nastavte si realistická očekávání

Jedním z hlavních důvodů vánočního stresu je, že si klademe příliš vysoké cíle. Chceme, aby Vánoce byly dokonalé, ale to je často nemožné. Naučte se akceptovat, že Vánoce nebudou dokonalé, a že je to tak v pořádku. Rodina Vás určitě ocení i tak. Drobných nedokonalostí si možná ani nevšimne.

2. Rozdělte si přípravy na menší úkoly

Pokud se vám zdá, že máte příliš mnoho práce, rozdělte si přípravy na menší úkoly. To vám pomůže cítit se méně přehlceni a lépe zvládnout stres. Mozná by Vám pomohlo podívat se i na nějakou metodu time managementu. 

3. Vyžádejte si pomoc

Není ostuda požádat o pomoc. Dejte svým blízkým vědět, že potřebujete pomoc s přípravami. Nejspíše vám rádi pomohou. Přpadně se nebojte část úkolů delegovat například na partnera.

4. Dopřejte si odpočinek

Vánoční přípravy mohou být náročné, proto je důležité dopřát si odpočinek. Snažte se pravidelně odpočívat, ať už to znamená spát déle, jít na procházku nebo si jen tak číst knihu. Určitě vyzkoušejte náš bílý čaj, který Vašemu odpočinku dodá tu správnou atmosféru.

5. Soustředěte se na to, co je důležité

Vánoce by měly být především o rodině a přátelích. Soustředěte se na to, abyste si s nimi užili čas a vytvořili si krásné vzpomínky. I když uznáváme, že to někdy může být ta nejtěžší část Vánoc. Rejpavá tchýně, nebo mrzutý dědeček u štědrovečerního stolu nepotěší nikoho z nás. 

Pár konkrétních tipů

, jak zvládat vánoční stres:

  • Začněte s přípravami brzy. A nebojte se opravdu hodně brzy. Pak se vyhnete tomu, že se vše nahromadí na poslední chvíli.
  • Vytvořte si seznam věcí, které je třeba udělat. To vám pomůže mít přehled a nezapomenout na nic důležitého. Velké úkoly doporučujeme rozdělit na menší, lehce zvládnutelné kroky.
  • Stanovte si realistické termíny. Nečekejte, že zvládnete vše najednou. Počítejte i s variantou, že třeba vše nestihnete.
  • Nebojte se říct ne a říkejte ho častěji. Pokud nemáte čas, náladu, nebo energii na něco, řekněte ne. Možná to pár lidí zarazí, ale rozhodně to budou respektovat.
  • Dopřejte si radosti. Vánoční přípravy by měly být také zábavou. Nadělte si něco malého, co vás potěší. Puste si oblibený film, prohlédněte oblíbený magazín, prostě dělejte cokoliv Vás baví. My si třeba škodolibě prohlížíme ošklivé vánoční stromky a nepovedené cukroví.

Pokud se vám i přesto nedaří zvládat vánoční stres, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Psycholog vám může pomoci identifikovat příčiny vašeho stresu a naučit vás techniky, jak se s ním vyrovnat. Bohužel si sezení asi budete muset zaplatit, protože čekací lhůty na pojišťovnu jsou v poslední době dlouhé.

Moc nás těší, že jste dočetli až sem a pár našich tipů Vám bude užitečných. Rozhodně si z Vánoc nic nedělejte a snažte se je projít v klidu a pohodě.

Přejeme Vám hezký den.